Aktywne Kurpie

Kurpie Zielone to region słynący z ozdób bursztynowych, haftów, wycinanek, różnego rodzaju zdobień w drewnie i rzeźb, strojów oraz palm na Niedzielę Palmową. Ale czy znajdzie się coś na Kurpiach dla miłośników aktywności, których przyciągnie różnorodność atrakcji, dzięki którym nie będą się nudzić? Oczywiście, że tak.

W Puszczy Kurpiowskiej istnieje duża ilość aktywności oraz miejsc, do których warto się wybrać.

Jedną z nich jest spływ rzeką Omulew. Miłośnicy kajaków, pięknych krajobrazów oraz ciszy będą zachwyceni. Rzeka jest niezwykle malowniczą atrakcją. Tworzy rozlewiska urozmaicając trasę dla kajakarzy. Cała trasa to około 75 km niezbyt trudnej trasy. Więc nawet początkujące osoby bez problemu poradzą sobie z jej pokonaniem. Na trasie będziecie mogli zobaczyć mnóstwo ptaków i wsłuchiwać się w ich śpiew -  bociany, żurawie, derkacze, ale i nie tylko, bo to tylko kilka z ponad 100 zamieszkujących te tereny gatunków.

Kolejną atrakcją, którą warto zobaczyć jest Rezerwat Czarnia. Jest to rezerwat leśny, w którym znajdziecie głównie sosny i świerki. Wiek niektórych z nich sięga nawet 200 lat. warto podążać szklakiem Barci Kurpiowskich o długości 8 km. Na szlaku będziecie mieli okazję podziwiać sosny bartne, które są pamiątką po zbieraniu leśnego miodu przez naszych przodków. Znajdziecie tam też słynny Dąb Kmicica, pod którym podobno odpoczywał Kmicic podczas swojej podróży na bitwę ze Szwedami.

Najważniejszym corocznym wydarzeniem na Kurpiach Zielonych jest Miodobranie Kurpiowskie. Przyciąga ono ogromną ilość turystów i cieszy się dużym zainteresowaniem. Odbywa się ono zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia. Miodobranie rozpoczyna się Mszą Św. w Bazylice Mniejszej w Myszyńcu, a następnie przeprowadzany jest korowód furmanek do kompleksu Kurpiowska Kraina, gdzie czekać na was będą liczne atrakcje oraz pyszne jedzenie regionalne, o którym możecie dowiedzieć się TUTAJ. Całe mnóstwo atrakcji zapewni aktywność na cały dzień.